• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy wiesz...?
  ... gdzie leżą Niżni Jamnicki Staw, Wyżni Jamnicki Staw, Rohacki Kocioł i Otargańce?

  Niżni Jamnicki Staw (słow. Nižné Jamnícke pleso) – jeden z dwu Jamnickich Stawów w słowackich Tatrach Zachodnich. Położony jest w górnej części Doliny Jamnickiej, na dolnym tarasie Kotła Jamnickich Stawów, pod zboczami Wołowca i Łopaty (poniżej Dziurawej Przełęczy). Znajduje się w zagłębieniu kotła lodowcowego. Od pozostałej części doliny oddzielony jest wałowatym wzniesieniem Stawiańskiego Wierchu. Pomiary wykonane w 1935 r. przez Jerzego Młodziejewskiego: głębokość 8,1 m, powierzchnia 0,952 ha, rozmiar 161 × 84 m. Nowsze pomiary (sprzed 1971 r.): powierzchnia 1,13 ha, rozmiar 178 × 95 m. Staw ma pojemność ok. 17 000 m³. Dno stawu ma dwa zagłębienia; ich głębokość – 3 m i 8,1 m. Staw zasilany jest przez niewielki potok spływający z Wyżniego Jamnickiego Stawu. Ze stawu wypływa zaś Jamnicki Potok. Otoczenie stawu jest trawiasto-kamieniste. Dawniej w okolicach stawu wypasali mieszkańcy miejscowości Kokawa. Od nazwy tej miejscowości pochodzi nazwa Kokawskich Ogrodów – porośniętego bujną roślinnością rozszerzenia dna doliny, położonego poniżej stawu. Od kiedy zaprzestano tu wypasu, okolice stawu stopniowo porastają kosodrzewiną.

  Otargańce (słow. Otrhance) – boczna grań w słowackich Tatrach Zachodnich, rozdzielająca Dolinę Jamnicką od Doliny Raczkowej. Odbiega ona od znajdującego się w grani głównej Jarząbczego Wierchu w południowym kierunku. Jest to poszarpana grań, w której wyróżnia się kilka szczytów i przełęczy. W kierunku od grani głównej na południe są to:

  Wyżni Jamnicki Staw (słow. Vyšné Jamnícke pleso) – jeden z dwu Jamnickich Stawów w słowackich Tatrach Zachodnich. Położony jest w górnej części Doliny Jamnickiej, na górnym tarasie Kotła Jamnickich Stawów, pod zboczami Rohacza Ostrego, Wołowca i Łopaty. Znajduje się na płaskim w tym miejscu dnie doliny. Od pozostałej części doliny oddzielony jest wałowatym wzniesieniem Stawiańskiego Wierchu. Pomiary wykonane w 1935 r. przez Jerzego Młodziejewskiego: głębokość 2,9 m, powierzchnia 0,431 ha, rozmiar 107 × 51 m. Nowsze pomiary (sprzed 1971 r.): powierzchnia 0,41 ha, rozmiar 110 × 58 m. Ma pojemność ok. 4850 m³. Wypływa z niego potok odprowadzający wodę do drugiego, niżej położonego Niżniego Stawu Jamnickiego. Otoczenie stawu jest trawiasto-kamieniste. Dominujący w murawie sit skucina, rudziejący już w połowie lata, wybarwia stoki na czerwonawo.

  Rohacki Kocioł (słow. Roháčsky kotol) – górne piętro Doliny Jamnickiej w słowackich Tatrach Zachodnich, położone na wysokości ok. 1600–1800 m n.p.m. Jest to polodowcowego pochodzenia dolina wisząca, ograniczona z trzech stron ścianami Rohaczy, zboczami Stawiańskiego Wierchu (z drugiej jego strony znajduje się Kocioł Jamnickich Stawów) i krótką grzędą wychodzącą z grani Żarskiej Przełęczy. Od strony Doliny Jamnickiej dolinka podcięta jest progiem skalnym, w którym znajduje się charakterystyczna bula – Czarna Kopa, będąca ogładzonym przez lodowce nunatakiem.

  Udostępnij ciekawostkę na Facebooku

  aby dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź poniższe strony:

  - Niżni Jamnicki Staw
  - Otargańce
  - Rohacki Kocioł
  - Wyżni Jamnicki Staw

  Zobacz też inne ciekawostki
  przygotowano na podstawie informacji z: Wikipedii, licencja grafiki

  Reklama