• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy wiesz...?
  ... jak wysoka jest stargardzka wieża ciśnień? ... ile godzin łącznie spędzili w kosmosie astronauci w czasie spacerów kosmicznych ze stacji ISS?

  Przestrzeń kosmicznaprzestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery. Za granicę pomiędzy atmosferą a przestrzenią kosmiczną przyjmuje się umownie wysokość 100 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie przebiega umowna linia Kármána. Ściśle wytyczonej granicy między przestrzenią powietrzną a przestrzenią kosmiczną nie ma. Fizycy przyjmują 80–100 km.

  Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim zbudowana w latach 18961897 wieża ciśnień położona w Stargadzie Szczecińskim; położona jest poza obrębem murów miejskich, w parku Chrobrego. Ma wysokość 65 m i jest najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce.

  To jest chronologiczna lista spacerów kosmicznych (EVA – od ang. extra-vehicular activities) przeprowadzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

  Stargard Szczeciński (tuż po wojnie Starogród, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto i gmina w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną, trzeci ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności). Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.

  Udostępnij ciekawostkę na Facebooku


  Zobacz też inne ciekawostki
  przygotowano na podstawie informacji z: Wikipedii, licencja grafiki

  Reklama