• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy wiesz...?
  …jak nazywał się organ prasowy przymusowej ateizacji społeczeństwa ZSRR?

  Ateizm państwowy – oficjalne promowanie ateizmu przez władze państwowe, często połączone z czynną walką z praktykami religijnymi i samą religią. Ateizm państwowy został wprowadzony w krajach komunistycznych, takich jak ZSRR, Albania, Chińska Republika Ludowa, Korea Północna, Kambodża oraz komunistyczna Mongolia i Kuba. Władze tych krajów postrzegały lub postrzegają ateizm jako nierozerwalną część komunistycznej ideologii materialistycznej. Konsekwencje ateizmu państwowego przejawiały się czynną i czasami brutalną wrogością wobec religii, prześladowaniem instytucji religijnych, przywódców i wyznawców. Długą historię związaną z ateizmem zaprowadzanym przez państwo miał Związek Radziecki, gdzie nazywano go gosateizmem. Jeżeli jednostka chciała osiągnąć sukces w społeczeństwie, stanowczo wymagano od niej by demonstrowała ateizm i trzymała się z dala od świątyń. Praktyka ta była szczególnie nasilona w okresie stalinowskim. Ponadto ZSRR narzucał ateizm państwowy w szerokim obszarze swoich wpływów, wliczając w to miejsca takie jak Azja Centralna.

  Bezbożnik (ros. Безбожник) – antyreligijne, antyklerykalne oraz ateistyczne czasopismo satyryczne wydawane w latach 1922-1941 w Związku Radzieckim przez Związek Wojujących Bezbożników. Pismo było miesięcznikiem. Pomiędzy 1923 i 1931 rokiem wychodziło również jako codzienne czasopismo Bezbożnik przy pracy (Безбожник у станка). Państwowy organ prasowy przymusowej ateizacji społeczeństwa w ZSRR.

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Udostępnij ciekawostkę na Facebooku

  aby dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź poniższe strony:

  - Ateizm państwowy
  - Bezbożnik
  - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

  Zobacz też inne ciekawostki
  przygotowano na podstawie informacji z: Wikipedii, licencja grafiki

  Reklama