• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy wiesz...?
  ... czy kwinkunks to zwierzę podobne do skunksa, liczba, wzór geometryczny czy może pojęcie z dziedziny astrologii i co ma wspólnego z rzymską monetą quincunx bitą w czasie II wojny punickiej?

  Kwinkunks (łac. quincunx – quinque + uncia, "pięć dwunastych") - pięcioelementowy wzór geometryczny, spotykany m.in. na kartach do gry, kościach do gry i kostkach domina, składający się z czterech elementów w czterech rogach czworokąta i jednego pośrodku pomiędzy nimi.

  Druga wojna punicka toczyła się w latach 218-201 p.n.e. między Kartaginą i Rzymem. Była to druga z wojen punickich.

  Quincunx (łac. quinque - pięć i uncia - dwunasta część) – rzymska moneta brązowa równa /12 asa. Na powierzchni tej monety jej nominał tłoczono w postaci pięciu kropek, co stało się przyczyną nazwania pięciokropkowego układu geometrycznego (jak na kościach do gry, kostkach domino albo na kartach do gry) nazwą quincunx (w spolszczeniu kwinkunks).

  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.

  Skunksowate (Mephitidae) – rodzina ssaków z rzędu drapieżnych, zaliczana do psokształtnych. Obejmuje skunksy i surillo, ssaki wyróżniające się specyficzną strategią obronną polegającą na wytryskiwaniu w stronę napastnika cuchnącej cieczy wytwarzanej przez gruczoły odbytowe. Skunksy atakują ule pszczele, zwykle gdy są niepłoszone koncentrują się na jednym i szybko osłabiają rodzinę pszczelą aż do zupłenego zaniku. Są odporne na użądlenia pszczół, a nawet jad grzechotnika..

  Astrologia (gr. αστρολογία astrología = άστρον ástron + λόγος lógos, ’nauka o gwiazdach’) – wróżbiarstwo polegające na przewidywaniu przyszłości poszczególnych ludzi i wydarzeń na Ziemi na podstawie położenia ciał niebieskich na nieboskłonie.

  Udostępnij ciekawostkę na Facebooku

  aby dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź poniższe strony:

  - Astrologia
  - II wojna punicka
  - Kwinkunks
  - Quincunx (moneta)
  - Skunksowate
  - Starożytny Rzym

  Zobacz też inne ciekawostki
  przygotowano na podstawie informacji z: Wikipedii, licencja grafiki

  Reklama