• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy wiesz...?
  ... kto był inicjatorem budowy kanału umożliwiającego żeglugę w rejonie wodospadów Great Falls, będących obecnie główną atrakcją Great Falls Park?

  Żegluga (transport wodny) – jedna z form transportu. Oznacza w szczególności przewóz statkami, w celach zarobkowych, pasażerów i ładunków, przez wody morskie lub śródlądowe.

  Great Falls Park – federalny obszar chroniony położony w północnej części amerykańskiego stanu Wirginia. Jest jednym z kilkunastu parków formalnie wchodzących w skład George Washington Memorial Parkway i znajdujących się pod zarządem National Park Service. Ustanowiony w 1966 roku park zajmuje powierzchnię 3,24 km² i odwiedzany jest corocznie przez około pół miliona turystów. Jego główną atrakcją są wodospady Great Falls na rzece Potomak oraz historyczne pozostałości kanału Patowmack Canal.

  Patowmack Canalkanał wybudowany pod koniec XVIII wieku wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Potomak w amerykańskim stanie Wirginia. Działał od 1802 do 1828 roku i umożliwiał żeglugę na Potomaku w rejonie wodospadów Great Falls.

  Great Falls – seria wodospadów na rzece Potomak, położonych około 24 kilometrów od stolicy Stanów Zjednoczonych Waszyngtonu (w górę biegu rzeki). Great Falls składa się z licznych kaskad i kilku wodospadów 6-metrowej wysokości. W tym rejonie na długości około 1500 metrów szerokość Potomaku zmniejsza się z 750 do 15 metrów, podczas gdy jednocześnie poziom wody opada łącznie o 23 metry. Jest to drugi co do wysokości wodospad w stanie Maryland po wodospadzie Cunningham Falls w parku stanowym Cunningham Falls.

  Udostępnij ciekawostkę na Facebooku

  aby dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź poniższe strony:

  - Żegluga
  - Great Falls (wodospad)
  - Great Falls Park
  - Patowmack Canal

  Zobacz też inne ciekawostki
  przygotowano na podstawie informacji z: Wikipedii, licencja grafiki

  Reklama