• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy wiesz...?
  ... że wilczomlecz pstry i tocja alpejska to rośliny chronione?

  Tocja alpejska (Tozzia alpina) – gatunek rośliny należący do monotypowego rodzaju tocja. Występuje w górach Europy, głównie w Alpach. W Polsce występuje tylko jej podgatunek – tocja karpacka ( T. alpina subsp. carpatica). Jest rośliną rzadką. Występuje na pojedynczych tylko stanowiskach w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, w Bieszczadach i na Babiej Górze. Wbrew swojej nazwie "alpejska", nie występuje w Tatrach.

  Lista stanowi zestawienie gatunków roślin i brunatnic (stanowiących protisty roślinopodobne) objętych ścisłą ochroną gatunkową w Polsce. Zestawienie obejmuje gatunki chronione na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin wymienione w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia (w kolumnie uwagi dodano informacje o wymaganych strefach ochrony zgodnie z załącznikiem nr 4).

  Wilczomlecz pstry, ostromlecz pstry (Euphorbia epithymoides L.) – gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych. Według aktualnych badań (2012) jest kenofitem introdukowanym do Polski w XIX wieku, wcześniej jego status w krajowej florze był niejasny.

  Udostępnij ciekawostkę na Facebooku

  aby dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź poniższe strony:

  - Lista gatunków roślin objętych ścisłą ochroną
  - Tocja alpejska
  - Wilczomlecz pstry

  Zobacz też inne ciekawostki
  przygotowano na podstawie informacji z: Wikipedii, licencja grafiki

  Reklama