• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy wiesz...?
  ... co i kogo ukazują ufundowane przez biskupa Bernwarda brązowe Drzwi z Hildesheim i Kolumna Chrystusa, znajdujące się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Hildesheim?

  Hildesheim (dolnoniem. Hilmessen) – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Hildesheim, port nad rzeką Innerste (dorzecze Wezery), na południowy wschód od Hanoweru.

  Kolumna Chrystusa (niem. Christussäule) znana również w literaturze jako Kolumna Bernwarda – wolnostojąca brązowa kolumna wykonana w stylu wczesnoromańskim, powstała najprawdopodobniej na zlecenie świętego Bernwarda, biskupa Hildesheim i pierwotnie usytuowana w kościoła Świętego Michała w Hildesheim. Od XIX wieku znajduje się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Hildesheim (Dolna Saksonia, Niemcy). Wraz z drzwiami stanowi cenną grupę miejscowych dzieł plastyki brązowniczej reprezentującej sztukę ottońską.

  Bernward z Hildesheim (ur. ok. 960, zm. 20 listopada 1022 w Hildesheim) – biskup Hildesheim od 993 r., święty katolicki.

  Katedra Wniebowzięcia Matki Boskiej w Hildesheimkościół katedralny w Hildesheim w Dolnej Saksonii w środkowych Niemczech. Jedna z najznamienitszych budowli w stylu romańskim w Niemczech; odbudowana po ogromnych zniszczeniach wojennych w latach 1950-1960; wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1985.

  Drzwi Bernwarda, znane w literaturze również jako Drzwi z Hildesheimbrązowe drzwi z katedry NMP w Hildesheim. Zabytek ten jest przykładem średniowiecznej rzeźby w Niemczech, reprezentuje sztukę ottońską.

  Udostępnij ciekawostkę na Facebooku

  aby dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź poniższe strony:

  - Bernward z Hildesheim
  - Drzwi Bernwarda
  - Hildesheim
  - Katedra w Hildesheim
  - Kolumna Chrystusa

  Zobacz też inne ciekawostki
  przygotowano na podstawie informacji z: Wikipedii, licencja grafiki

  Reklama